Hladovina i koje cvijeće saditi u sjeni?
Sadržaj (otvori)
Doboka hladovina i ostala sjenovita mjesta ne moraju biti dosadni, prazni i neiskorišteni prostori, bez boja mirisa, pčela, leptira i ostalih kukaca.
Hladovina i koje cvijeće saditi u sjeni zahtijevaju malo znanja i možda malo eksperimentiranja, ali i u hladu, pod drvetom bogate krošnje možete posaditi lukovice svojih omiljenih trajnica (narcisa, tulipana, sunovrata).
Ako su pčele, ose i drugi kukci vrlo česti u vašem dvorištu možete napraviti zamku za ose.
Skoro sve proljetnice uspijevaju pod drvećem, jer i u šumi rastu pod stablima, samo izaberite koje želite pod vašim stablom imati.
Koje cvijeće saditi u sjeni zimzelenog drveća morate već je malo veći problem, ali pod nekim vrstama je ipak moguće ponešto posaditi, svaka cvjećarna vas može savjetovati.
Možda je najbolje saditi biljke ukrasnog lišća, kao što je lovor, razne vrste hosta koje uspijevaju u hladovini i općenito su vrlo otporne i često imaju šareno lišće koje je samo po sebi ukras.
U dubokoj sjeni listopadnog drveća uspijeva i gorka metvica, zatim potočnica (spomenak, nezaboravak) koja će prekriti tlo na kojem ni trava ne raste.
Ukrasite vaš vrt uz mozaik od pločica. Saznajte ovdje Kako napraviti mozaik od pločica? Detaljno uputstvo 2022!

Koje cvijeće saditi u sjeni balkona
Nemate dvorište, ali imate balkon na koji baš i ne dopire previše sunca, a volite cvijeće. Ne brinite ima načina da uljepšate svoj balkon na kojem ćete se odmarati okruženi vatrometom boja.
Za još ljepši miris kod kuće napravite prirodne svijeće i fitilj za svijeće. Hobi i ugodan miris, okruženje pozitivno će djelovati na vas.
Informacije o tome koje cvijeće saditi u sjeni balkona će vam dati svaki rasadnik, vrtlarija ili cvjećarna.
Sjenu dobro podnose fuksije (srdašca), vodenike, lobelije, bršljan, begonije. ukrasna kopriva, a čak i hortenzija se iz vrtova preselila među balkonsko cvijeće u mini verzijama.
Dok tražite koje cvijeće saditi u sjeni mislite i na ukrasno zelenilo, izaberite paprat, Bakopa cvjeta u slapovima sitnih dražesnih cvjetića, a možete je kombinirati sa drugim balkonskim cvijećem, petunijama, pelargonijama, surfinijama, a možete se okušati i sa ukrasnim grmljem, pa čak i vinovom lozom na balkonu.
Neke začinske biljke dobro podnose sjenu a od cvjetnica azaleje nude veliki izbor boja. Ako želite uživati u večerima na svom balkonu bez komaraca, posadite lavandu, matičnjak, citronelu ili indijsku biljku nim.

Koje cvijeće saditi u sjeni i prednosti mirisnog cvijeća
Ako vam je balkon drugi dnevni boravak ljeti ili u dvorištu pod svojim omiljenim stablom provodite svaki slobodni trenutak, okružit ćete se bojama poput crvene boje jer one podižu optimizam, potiču veselje i djeluju iscjeljujuće na svakoga.
Kako se nakon ljeta optimistično vratiti obavezama
Kada birate koje cvijeće saditi u sjeni i prednosti mirisnog cvijeća vam trebaju biti na umu. Lijepi dragoljub veseli oči, ali mirisni neven ili kadifice lijepo izgledaju, intenzivno mirišu i rastjeruju dosadne insekte. Obje biljke imaju mirisne cvjetove i mirisno lišće.
Gorki pelin može izgledati dekorativno sa svojim čipkastim lišćem koje se bjelasa, ne smeta mu sjena, a mirisom će otjerati komarce, mrave i druge dosadne kukce.
Kod dileme koje cvijeće saditi u sjeni ne morate se držati predloženih ideja ili uobičajenih, već uhodanih stereotipa.
Pod ukrasnim grmljem uspijevaju mirisne jagode, a ima ih i na mnogim balkonima. Eksperimentirajte odvažno, ali vodite računa da većina cvijeća koje voli sjenu traži i nešto više vode, vodenike su po tome i dobile ime.
Savjeti za početnike
1. Dovoljno sunčeve svjetlosti
Prvo, budite sigurni da će područje koje odaberete za svoj vrt dobiti odgovarajuću količinu sunčeve svjetlosti.
Većina cvijeća treba puno prirodnog svjetla, stoga promatrajte područje o kojem razmišljate nekoliko dana kako biste utvrdili prima li dovoljno sunca tijekom dana.
Ako je sunčeva svjetlost ograničena u vašem prostoru, morat ćete potražiti cvijeće koje zahtijeva djelomično ili malo sunca.
2. Učinite svoj cvjetnjak pristupačnim
Uz sunčevu svjetlost razmislite o tome koliko će mjesto vrta biti pristupačno. Pobrinite se da odaberete mjesto koje vam omogućuje lagan pristup kako biste mogli podrezati, gnojiti i tretirati svoj vrt bez da nagazite na krhke biljke.
Ako vam se čini da će vam kretanje po vrtu biti teško, razmislite o stvaranju staze koja će vam omogućiti da se lakše krećete kroz vrt. Staze također izgledaju vrlo lijepo i daju posjetiteljima malo prostora za šetnju i pobliže razgledavanje vašeg prelijepog vrta.

3. Pomiješajte tlo za dobru drenažu
Prije nego počnete saditi cvijeće, isplanirajte svoj sustav odvodnje. Drenaža je ključna za uspješno cvjetarstvo.
Bez odgovarajuće drenaže, cvijeće i druge biljke mogu postati preplavljene ili dobiti ono što se naziva trulež korijena. Trulež korijena će ubiti biljku prilično brzo i može se proširiti na druge biljke. Izbjegavanje nakupljanja previše vode bitno je za uspješan vrt.
Pokušajte posaditi svoj cvjetnjak na mjestu koje pruža najbolju moguću drenažu kako biste izbjegli da se to dogodi vašem vrtu.
Posadite cvijeće koje zahtijeva puno vode na područjima koja drže najviše vlage.
Oni će ostati dobro hidratizirani i pomoći će spriječiti truljenje korijena. Ako se odvodnja pokaže kao veliki problem, možete isprobati i podignuti cvjetnjak.
Izdvajamo za vas:
- 5 najvažnija svjetska muzeja – TuristPlus.hr
- Mapa sveta
- 4 idealne destinacije za krstarenje
- Šta znači natalna karta? – Nauči čitati svoju natalnu kartu!
- Promjena lične karte – gdje i po kojoj cijeni?