back to top

Lajmska borelioza – Lajmska bolest

Lajmska borelioza ili lajmska bolest je bakterijska infekcija koju prenose krpelji. Uzrokuje ga bakterija Borrelia burgdorferi.

U trenutku uboda krpelja bakterija ulazi u krvotok i širi se po tijelu. Da bi krpelj prenio lajmsku bolest, mora biti pričvršćen za kožu osobe najmanje 5 do 36 sati. Što je krpelj manji, to ga je teže vidjeti kada je pričvršćen za kožu.

Budući da se radi o insektu koji je prisutan u prirodi, najveći faktor rizika je boravak u parkovima i šumama tijekom toplih mjeseci, kada je krpelj aktivan.

Lajmska bolest se ne može prenijeti s osobe na osobu, ali kod trudnica postoji mogućnost prijenosa na plod ako je majka zaražena bolešću tijekom trudnoće. Simptomi mogu trajati tjednima i mjesecima, nakon čega dolazi do ozbiljnih komplikacija.

Lajmska borelioza se svrstava u zoonoze jer zahvaća i životinje. Ova bolest može imati velike zdravstvene posljedice ili čak dovesti do smrti. Jedan od najvažnijih koraka je rana dijagnoza.

Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje
Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje

Lajmska borelioza – simptomi

Kada je riječ o lajmskoj boreliozi, najrizičnija skupina su ljudi koji su u čestom kontaktu s prirodom, a zatim djeca i starije osobe.

Lajmska borelioza ima 3 stadija. Rana faza uključuje razdoblje inkubacije bakterije. Glavni simptom je crvena mrlja koja se pojavljuje nakon uboda krpelja.

U većini slučajeva mrlje imaju crvenkaste prstenove oko sebe, dok je središte tamnije crveno.

Ove točke su bolne, svrbe i vruće na dodir. Nakon razdoblja inkubacije bakterije počinju se javljati glavni simptomi, a to su: glavobolja, umor, grlobolja, natečeni limfni čvorovi, povišena tjelesna temperatura, ukočen vrat, bolovi u mišićima, leđima i zglobovima, mučnina i povraćanje.

Ovi simptomi nestaju i mogu se ponovno pojaviti što može dovesti do vrlo ozbiljnih komplikacija koje mogu ugroziti srce i živčani sustav. U ovoj fazi simptomi se razvijaju u artritis, oticanje zglobova, posebno koljena. Ako se lajmska borelioza ne liječi, pacijent razvija simptome povezane s kognitivnim oštećenjem, srčanim problemima i meningitisom.

Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje
Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje

Kako se liječi lajmska borelioza?

Kako se dijagnosticira lajmska borelioza? Osim kliničkih pretraga i analiza, važno je postaviti dijagnozu na temelju simptoma koje pacijent ima i je li bilo kontakta sa životinjama koje su imale krpelja.

Ako osoba pronađe krpelja na koži, a ne zna kako da ga pravilno izvadi, potrebno je potražiti pomoć liječnika kako bi se spriječio razvoj bolesti.

Lajmska borelioza je izlječiva, ali može ostaviti posljedice do kraja života, pogotovo ako se liječenje započne kasno ili se liječenje ne provodi na adekvatan način.

Liječenje se temelji na uporabi antibiotika za uklanjanje bakterija.

Informacije i načini zaštite od velike su važnosti za prevenciju lajmske bolesti. Budući da ovu bolest prenose krpelji zaraženi bakterijom, najbolja prevencija prilikom boravka u parkovima, šumama i vrtovima je nošenje duge, svijetle odjeće i obuće prikladne za šetnju, kako tijelo ne bi bilo izloženo ugrizima krpelja.

Također se savjetuje korištenje sredstava protiv insekata izravno na koži. Ako ste boravili na mjestima gdje ima krpelja, potrebno je pažljivo pregledati cijelo tijelo.

Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje
Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje

Šta uraditi prilikom ujeda krpelja

Krpelji su sitni paraziti koji se hrane krvlju životinja i ljudi, a njihov ujed može prenijeti razne bolesti, poput Lajmske bolesti i krpeljnog meningoencefalitisa. Važno je znati kako pravilno postupiti ukoliko vas ugrize krpelj kako biste smanjili rizik od infekcije i komplikacija. Evo koraka koje trebate poduzeti prilikom ujeda krpelja:

1. Ostanite mirni

Prvo i najvažnije je da ostanete mirni. Većina ujeda krpelja ne rezultira prenošenjem bolesti, ali je važno da krpelja uklonite što prije.

2. Pripremite alat

Za uklanjanje krpelja trebat će vam pinceta s finim vrhovima, antiseptik (poput alkohola ili joda) i rukavice (po mogućnosti).

Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje
Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje

3. Uhvatite krpelja

Pincetom pažljivo uhvatite krpelja što bliže koži. Nemojte ga hvatati za tijelo, jer to može prouzročiti istiskivanje sadržaja krpelja u vašu kožu.

4. Polako izvucite krpelja

Polako i ravnomjerno izvlačite krpelja iz kože. Nemojte ga vrtjeti ili naglo vući, jer se glava može odlomiti i ostati u koži.

5. Dezinficirajte mjesto ujeda

Nakon što ste uklonili krpelja, temeljito operite ruke i mjesto ujeda sapunom i vodom, a zatim ga dezinficirajte antiseptikom.

6. Pratite simptome

Pratite mjesto ujeda nekoliko tjedana zbog znakova infekcije ili osipa. Ukoliko primijetite crvenilo koje se širi, osip, vrućicu, glavobolju ili umor, odmah se obratite liječniku.

7. Čuvajte krpelja

Ako je moguće, sačuvajte krpelja u zatvorenoj posudi ili vrećici. Ako se pojave simptomi bolesti, liječnik može analizirati krpelja kako bi odredio eventualnu infekciju.

Preventivne mjere

Kako biste smanjili rizik od ujeda krpelja, pridržavajte se sljedećih preventivnih mjera:

  • Nosite svijetlu odjeću s dugim rukavima i nogavicama kada se nalazite u prirodi.
  • Koristite repelente za insekte koji sadrže DEET ili Picaridin.
  • Redovito provjeravajte sebe, djecu i kućne ljubimce na prisutnost krpelja nakon boravka u prirodi.
  • Tuširajte se čim se vratite iz prirode i pažljivo pregledajte cijelo tijelo.

Zaključak

Pravovremeno i pravilno uklanjanje krpelja te praćenje potencijalnih simptoma ključni su za smanjenje rizika od bolesti koje krpelji mogu prenijeti. Pridržavajući se ovih savjeta, možete zaštititi sebe i svoje bližnje od neželjenih posljedica ujeda krpelja.

Preporučujemo da pročitate:

drugi upravo čitaju

Klorpromazin – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Klorpromazin se koristi za liječenje shizofrenije Psihičko zdravlje pojedinca u našem je društvu još uvijek tabu tema i o tome se malo priča. Oko psihičkog...

Atrofija – uzrok, simptomi, liječenje

Atrofija, pojam i uzroci Atrofija može zahvatiti mnoga tkiva ili organe u ljudskom tijelu, pri čemu se tkivo ili organ smanjuju (ukoliko je zahvaćen velik broj...

Amiloidoza – uzrok, simptomi, liječenje

Amiloidoza – rijetka komplicirana bolest Amiloidoza je rijetka ali komplicirana bolest koja nastaje uslijed nakupljanja amiloida u raznim tkivima u tijelu. Amiloidi su bjelančevine abnormalnih obilježja koje...

Tonzilitis – uzrok, simptomi, liječenje

Tonzilitis – upala krajnika Tonzilitis je upala krajnika uzrokovana virusom, bakterijom ili kombinacijom oba. Krajnici se nalaze u grlu, a njihova je funkcija borba protiv bakterija...

možda te zanima