Bolovi u zatiljku glave i vratu, uzroci
Bolovi u zatiljku glave i vratu nastaju radi napetosti koja je uzrokovana kontrakcijom vratnih mišića.
Bolovi u stražnjem dijelu naše glave ili zatiljku su veoma česti, a pripadaju različitim vrstama glavobolja koje su tenzijske prirode.
Bol je često tupe prirode i dolazi do osjećaja pritiska u području vrata. Koji su uzroci navedene boli? Bolovi u zatiljku glave i vratu mogu nastati radi sljedećih razloga:
Neprirodno držanje glave – Dolazi do umaranje mišića koje se manifestira u boli. Navedeno se često događa osobama koje drže glavu u fiksnom položaju prilikom posla (Vozači, radnici za strojem, knjigovođe itd).
Stres – Psihička napetost povećava glavobolje i napetost u mišićima. Zategnuti vratni mišić – Javlja se radi nepravilnog držanja tijela, čestog opterećenja ili anomalije kod vratnog dijela kralježnice.
U ostale uzroke možemo navesti: Nedostatak sna, disfunkciju vratnih kralježaka ili poveznice leđne moždine s mozgom, oštećeni živci potiljka, mijenjanje životnih navika, jako naprezanje očiju, zdravstvena stanja kao tumor, meningitis, moždani udar.
Bolovi u zatiljku glave i vratu simptomi
Bolovi u zatiljku glave i vratu mogu trajati od pola sata pa sve do tjedan i više dana. Uz navedenu bol mogu se pojaviti i sljedeći simptomi: Bolovi u stražnjem dijelu glave koji variraju u osjetu.
Bolovi mogu biti blagi, neudobni ili izrazito jaki. Pritisak i osjećaj grčenja na potiljku, blagi osjećaj mučnine, osjećaj punoće u trbuhu, pojačano lupanje srca, promjene u ponašanju poput razdražljivosti, pojavljuje se dekoncentracija – stanje kada nemate osjetljivost na svjetlo ili zvuk.
Bolovi u zatiljku glave i vratu nerijetko je i simptom drugih zdravstvenih stanja i tegoba. Uz navedeno stanje mnogi će osjetiti i blagu vrtoglavicu.
Važno je naglasiti da navedeni simptom nije nužno znak da postoji teže stanje, ali treba obratiti pažnju na njegovo pojavljivanje i vrijeme trajanja.
Glavobolje koje su praćene vrtoglavicama su često simptom moždanog udara ili znaka da nešto nije u redu s našom cirkulacijom.
Vrtoglavica će se pojaviti kada postoji slaba cirkulacija u našem vratu.
Bolovi u zatiljku glave i vratu – liječenje
Iako bolovi u zatiljku glave i vratu mogu biti neugodni i često uporni, oni nisu uvijek opasni. Bol se najčešće liječi analgeticima, ali i uzimanjem lijekova protiv bolova.
U nešto težim slučajevima, pacijenti zaprimaju injekcije za blokadu živaca u navedenom području.
Ako se bolovi u zatiljku glave i vratu pojavljuju redovito, tada je potrebno obratiti se liječniku kako bi se vidjelo da li je došlo do određenih promjena na vašim kosima glave i vratnoj kralježnici.
Pacijent se često upućuje na RTG vratne kralježnice i kraniocervikalnog prijelaza, kao i standardne i funkcijske snimke s EEG nalazom. Liječenje se često provodi prepisanom terapijom.
Sljedeći korak je kontrola kod neurologa i specijalista za fizikalnu medicinu. U slučaju da se ustanovi da bolovi nastaju radi određenog psihičkog stanja, tada je važno zatražiti psihoterapijski pristup u liječenju.
Navedeni bolovi se mogu liječiti i prirodnim putem: Pravilno držanje tijela, oblozima, jakom kavom, eteričnim uljem paprene metvice ili lavande, čajem od đumbira ili ružmarina, konzumacijom 2 l vode, aerobnim vježbama, dovoljnom količinom odmora i sna.
Preporuka
- Albert Einstein | izreke i citati
- Fatima – tri tajne Marijanskog svetišta u Portugalu
- Endokarditis – uzrok, simptomi, liječenje
- Omega 3 masne kiseline – Zašto su zdrave?
- Kako usporiti starenje kože i nastanak bora?
- Njega kože u dvadesetima – Kada započeti s primjenom anti-age njege?
- Da li strani jezik treba učiti u grupi ili individualno?