back to top

Tonzilitis – upala krajnika

Tonzilitis je upala krajnika uzrokovana virusom, bakterijom ili kombinacijom oba. Krajnici se nalaze u grlu, a njihova je funkcija borba protiv bakterija koje uzrokuju infekcije.

S obzirom na to da djeluju kao barijera, krajnici su vrlo osjetljivi kada dođe do upale i tada su natečeni, upaljeni i bolni.

Prenosi se kapljičnim putem, kihanjem ili kašljanjem, a najzastupljeniji je u zimskom razdoblju. Ova upala najviše pogađa djecu, ali i ljude bilo koje dobi. Kod upale je onemogućen prolaz zraka i hrane, a tada krajnici počinju oticati i postaju izrazito bolni.

Što može uzrokovati ovu upalu Bakterijski tonzilitis uzrokuje jaku upalu krajnika s naslagama gnoja, a uzročnici su bakterije Streptococcus i Pneumococci. Za dijagnosticiranje virusnog tipa potrebno je više vremena.

Tonzilitis ili upala krajnika
Tonzilitis ili upala krajnika

Osim klasifikacije prema uzročniku, ova se bolest može klasificirati i prema trajanju simptoma. U slučaju akutne infekcije traje do 3 mjeseca. Simptomi često nestaju spontano i ne zahtijevaju liječničku pomoć.

Kod kroničnog tonzilitisa infekcija traje više od 3 mjeseca, ali se može javiti i više puta tijekom godine.

Tonzilitis – simptomi

Koji su simptomi upale krajnika? Najčešće je prvi simptom grlobolja koja uzrokuje bol u ovoj regiji i dovodi do otežanog gutanja.

No to nisu jedini simptomi upaljenih krajnika, evo još nekoliko prisutnih: povišena tjelesna temperatura, otok na vratu koji je bolan i povećan, promuklost, gnoj u krajnicima, poteškoće i bolovi pri jelu, loš zadah.

Bolesna osoba također može doživjeti glavobolju, bolove u trbuhu, mučninu i povraćanje. Tonzilitis, osobito virusni tip, javlja se uglavnom kod djece jer njihov imunitet nije razvijen. Ostali čimbenici rizika uključuju pušenje, život u slabo prozračenim prostorijama i osjetljivost na infekcije.

Tonzilitis ili upala krajnika
Tonzilitis ili upala krajnika

Kada je riječ o načinu prijenosa, treba reći da je virusni tonzilitis zarazan, a upala nastaje u izravnom kontaktu s kapljicama ili slinom zaražene osobe, osobito ako je zdravlje i imunitet pacijenta oslabljen.

Kada simptomi upale krajnika počnu ometati osobu u svakodnevnim aktivnostima, treba potražiti pregled kod otorinolaringologa. Dijagnoza se postavlja pregledom, dijagnostičkim i dodatnim pretragama.

Kako se liječi tonzilitis

Unatoč činjenici da tonzilitis ne predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju pacijenta, uzrokuje neugodne simptome koji utječu na svakodnevnu kvalitetu života. Liječenje bolesti provodi se na više načina, ovisno o stupnju problema.

U blagim slučajevima, tonzilitis se može liječiti protuupalnim lijekovima. Osim toga, potrebno je više pažnje posvetiti svakodnevnoj njezi, odmoru i dovoljnom unosu tekućine. U teškim slučajevima, zahtijeva se korištenje antibiotika.

Tonzilitis ili upala krajnika
Tonzilitis ili upala krajnika

Samo u kroničnim slučajevima preporučuje se operacija uklanjanja krajnika. Bez obzira radi li se o virusnom ili bakterijskom tonzilitisu, preporučena njega bolesnika je ista.

Prevencija bolesti uključuje usvajanje jednostavnih mjera opreza u ponašanju, kao što su redovito pranje ruku, izbjegavanje dijeljenja osobnih predmeta s drugim ljudima i prestanak pušenja.

Ne zadržavajte se u klimatiziranim okruženjima dulje vrijeme i ostanite dobro hidrirani. U nekim slučajevima, ljudi s tonzilitisom mogu imati komplikacije kao što su začepljeni dišni putovi jer su krajnici natečeni.

Ako se infekcija proširi, može se razviti peritonzilarni apsces, koji zahtijeva drenažu gnoja. U vrlo rijetkim slučajevima, pacijenti s bakterijskim tonzilitisom mogu razviti reumatsku groznicu.

Tonzilitis ili upala krajnika

Kako liječiti upalu krajnika?

Upala krajnika, poznata i kao tonzilitis, može biti uzrokovana virusima ili bakterijama. Simptomi uključuju bol u grlu, otečene krajnike, otežano gutanje, groznicu i bolove u ušima. Liječenje upale krajnika zavisi od uzroka infekcije, ali postoje opšti koraci koji se mogu poduzeti za ublažavanje simptoma i ubrzavanje oporavka. Evo nekoliko savjeta kako liječiti upalu krajnika:

1. Odmor i hidratacija

  • Odmor: Dovoljno odmora pomaže vašem tijelu da se bori protiv infekcije.
  • Hidratacija: Pijte puno tečnosti, posebno vode, kako biste održali hidrataciju grla i spriječili dehidraciju. Topli napici poput čaja s medom mogu pružiti dodatno olakšanje.

2. Lijekovi protiv bolova

  • Analgetici: Lijekovi kao što su paracetamol ili ibuprofen mogu pomoći u smanjenju bolova i groznice. Uvijek slijedite upute na pakovanju ili savjete vašeg ljekara.
Tonzilitis ili upala krajnika

3. Grgljanje slane vode

  • Slana voda: Grgljanje tople slane vode nekoliko puta dnevno može smanjiti otok i bol u grlu. Pomiješajte pola kašičice soli u čaši tople vode i isperite grlo.

4. Upotreba ovlaživača zraka

  • Ovlaživač zraka: Korištenje ovlaživača zraka u vašem domu može pomoći u održavanju vlažnosti zraka, što može smanjiti iritaciju grla.

5. Antibiotici

  • Antibiotici: Ako je upala krajnika uzrokovana bakterijskom infekcijom, vaš ljekar može propisati antibiotike. Važno je uzeti cijeli kurs antibiotika čak i ako se osjećate bolje prije nego što završite terapiju.

6. Izbjegavanje nadražujućih supstanci

  • Nadražujuće supstance: Izbjegavajte dim cigareta i druge nadražujuće supstance koje mogu dodatno iritirati vaše grlo.

7. Kirurški zahvat

  • Tonzilektomija: U slučaju ponavljajućih ili hroničnih upala krajnika, vaš ljekar može preporučiti tonzilektomiju, kirurško uklanjanje krajnika. Ovaj zahvat se obično razmatra samo kada drugi tretmani nisu učinkoviti.

Kada posjetiti ljekara?

Ako imate bilo koji od sljedećih simptoma, odmah se obratite ljekaru:

  • Visoka temperatura koja traje duže od nekoliko dana.
  • Teškoće s disanjem ili gutanjem.
  • Jaka bol u grlu koja se ne poboljšava nakon nekoliko dana.
  • Crvenilo ili bijele naslage na krajnicima.
  • Otečeni limfni čvorovi na vratu.

Zaključak

Liječenje upale krajnika uključuje kombinaciju kućne njege i, ako je potrebno, medicinskog tretmana. Odmor, hidratacija, grgljanje slane vode i upotreba lijekova protiv bolova mogu pomoći u ublažavanju simptoma.

Ako je infekcija bakterijska, antibiotici će biti potrebni. U teškim ili ponavljajućim slučajevima, kirurško uklanjanje krajnika može biti razmatrano. Ukoliko imate ozbiljne simptome, odmah se obratite ljekaru za stručni savjet i liječenje.

Preporučujemo da pročitate:

drugi upravo čitaju

Klorpromazin – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Klorpromazin se koristi za liječenje shizofrenije Psihičko zdravlje pojedinca u našem je društvu još uvijek tabu tema i o tome se malo priča. Oko psihičkog...

Atrofija – uzrok, simptomi, liječenje

Atrofija, pojam i uzroci Atrofija može zahvatiti mnoga tkiva ili organe u ljudskom tijelu, pri čemu se tkivo ili organ smanjuju (ukoliko je zahvaćen velik broj...

Amiloidoza – uzrok, simptomi, liječenje

Amiloidoza – rijetka komplicirana bolest Amiloidoza je rijetka ali komplicirana bolest koja nastaje uslijed nakupljanja amiloida u raznim tkivima u tijelu. Amiloidi su bjelančevine abnormalnih obilježja koje...

Lajmska borelioza – uzrok, simptomi, liječenje

Lajmska borelioza – Lajmska bolest Lajmska borelioza ili lajmska bolest je bakterijska infekcija koju prenose krpelji. Uzrokuje ga bakterija Borrelia burgdorferi. U trenutku uboda krpelja bakterija...

možda te zanima