back to top

Lordoza kralježnice – uzrok, simptomi i liječenje

Što je lordoza i koji su uzroci

Lordoza je iskrivljenje kralježnice a može se pojaviti u donjem dijelu leđa, lumbalna, te na vratnom dijelu kralježnice vratna deformacija kralježnice.

Također, glavni uzroci su genetski odnosno urođeni, ali i stečeni lošim držanjem tijela ili vanjskim utjecajima i njihovim djelovanjem.

Lumbalna deformacija kralježnice se javlja kod kroničnih križobolja, išijasa, ali i ankilozantnog spondilitisa. Dok se vratne deformacije kralježnice javljaju kod djece u prvoj godini života ili kasnije kod osoba sa profesionalnim radom i lošim držanjem. Ove deformacije su nerijetko popraćene bolovima koji mogu biti akutni ili kronični.

Lordoza se može pojaviti i zbog nepravilnog držanja tokom sjedenja, jer pravilno sjedenje je sa ispravljenom kralježnicom i noge nikako ne smiju biti prekrižene, te također se može pojaviti uslijed kontinuiranog nošenja visokih potpetica koje zdjelicu guraju naprijed nazad i tako dovode do deformacija u donjem dijelu kralježnice.

Redovita tjelesna aktivnost može spriječiti pojavu deformacija kralježnice, a najbolje je prakticirati plivanje tokom kojeg su svi mišići u tijelu u pokretu.

Što je lordoza i koji su uzroci
Što je lordoza i koji su uzroci

Lordoza simptomi

Simptomi koju upućuju da se pojavila lordoza su svakako bolovi u donjem dijelu leđa ili dijelu vratne kralježnice.

Moguće su pojave i peckanja i obamrlosti u udovima, te grčenje mišića duž kralježnice ili upale živaca. Bol koja se javlja može biti akutna ili kronična koja traje dulje vrijeme i ne prestaje.

Uz ove klasične simptome mogu se javiti i problemi prilikom mokrenja i sa mokraćnim mjehurom, kao i problemi sa probavom i crijevima uslijed pritiska na mjehur odnosno crijeva i probavni sustav.

Osobe koje imaju dijagnozu lordoza imaju vidljiv luk u donjem dijelu kralježnice uz ispupčen trbuh i stražnjica je izbočena. Također kod vratne lordoze položaj leđa je grbav i glava je nagnuta prema naprijed.

Ravna stopala su također simptom koji upućuje na moguću deformaciju kralježnice ili deformaciju koja će se tek razviti uslijed nepravilnog držanja. Stoga se u školskoj dobi i ranije velika pažnja posvećuje kod pedijatrijskih pregleda položaju kralježnice i provjeri da li dijete ima ravna stopala.

Lordoza liječenje

Lordoza može izazvati komplikacije kod starijih i pretilih osoba, te kod osoba sa osteoporozom. Svaka neliječena lordoza će uzrokovati dodatne probleme sa kralježnicom, udovima, kukovima, te unutarnjim organima zbog pritiska na njih.

Također, može utjecati na protok krvi do mozga te tako dovesti do vrtoglavica, glavobolja, zujanja u ušima, konfuzijom i općom zbunjenosti uslijed nedostatka dovoljno kisika u mozgu.

Liječenjem se u početku tretira bol kako bi se smanjila, nakon čega će biti orijentirano na vježbanje putem fizikalne terapije, pomoću joge, plivanja, kod djece koja su još u razvoju protezama.

Kirurška operacija kralježnice je uvijek zadnja opcija jer svaka operacija je rizična i može dovesti do povrede tokom operacije i izazvati još gore stanje nego prije operacije.

Stoga je izuzetno važno kod pojave deformacije kralježnice pravilno vježbati i na taj način jačati mišiće koji okružuju kralježnicu jer je jako važno da su mišići jaki i zdravi i da mogu podupirati kralježnicu.

Istezanja, pravilne vježbe, fizikalna terapija, plivanje i joga svakako su manje invazivne metode nego kirurška operacija.

Što je lordoza i koji su uzroci
Lordoza kralježnice - uzrok, simptomi i liječenje

Fizikalna terapija za lordozu

Fizička terapija je ključna komponenta u liječenju lumbalne lordoze, jer se usredotočuje na jačanje mišića koji podržavaju kralježnicu, poboljšanje fleksibilnosti i ispravljanje držanja.

Plan terapije obično uključuje kombinaciju vježbi, manualne terapije i obrazovanja pacijenta.

1. Vježbe za jačanje mišića trupa

Jedan od glavnih ciljeva fizičke terapije za lumbalnu lordozu je jačanje mišića trupa, koji pružaju potporu kralježnici.

Vježbe poput planking-a, podizanja zdjelice i biciklističkih trbušnjaka ciljaju mišiće abdomena i leđa, poboljšavajući stabilnost i smanjujući prekomjerno zakrivljenje.

Planking, na primjer, angažira cijeli trup, uključujući mišiće jezgre, donji dio leđa i ramena, dok podizanje zdjelice pomaže u jačanju glutealnih mišića.

2. Vježbe za istezanje i fleksibilnost

Zategnuti mišići mogu pogoršati lumbalnu lordozu, stoga je istezanje ključni dio fizičke terapije. Vježbe poput istezanja fleksora kuka, istezanja donjeg dijela leđa i istezanja mišića stražnje lože mogu pomoći u ublažavanju napetosti i poboljšanju fleksibilnosti.

Istezanje fleksora kuka je osobito korisno jer zategnuti fleksori kuka mogu povući zdjelicu prema naprijed, pogoršavajući lordozu.

3. Korekcija držanja i obrazovanje pacijenta

Ispravno držanje je ključno za prevenciju i liječenje lumbalne lordoze. Fizioterapeuti rade s pacijentima na poboljšanju držanja putem vježbi i obrazovanja. To uključuje učenje pacijenata kako pravilno sjediti, stajati i podizati predmete.

Korektivne vježbe za držanje, poput stajanja uz zid ili sjedenja na lopti za vježbanje, pomažu pacijentima da osvijeste svoje držanje i razviju bolje navike.

Što je lordoza i koji su uzroci
Lordoza kralježnice - uzrok, simptomi i liječenje

4. Manualna terapija

Manualna terapija uključuje tehnike poput mobilizacije zglobova, manipulacije i masaže kako bi se poboljšala pokretljivost, smanjila bol i opustili zategnuti mišići. Fizioterapeuti mogu koristiti manualnu terapiju u kombinaciji s vježbama kako bi se osigurali optimalni rezultati.

Prevencija i upravljanje lumbalnom lordozom

Prevencija i dugoročno upravljanje lumbalnom lordozom zahtijeva održavanje zdrave tjelesne težine, redovito vježbanje i izbjegavanje loših posturalnih navika.

Redovita tjelesna aktivnost, posebno vježbe za jačanje trupa i istezanje, može pomoći u održavanju zdrave kralježnice.

Osim toga, svijest o držanju tijekom svakodnevnih aktivnosti, kao što su sjedenje za računalom ili podizanje teških predmeta, može spriječiti pogoršanje lordoze.

Preporučujemo da pročitate:

drugi upravo čitaju

Exanthema subitum (trodnevna groznica) – uzrok, simptomi, liječenje

Exanthema subitum – trodnevna groznica ili šesta bolest Exanthema subitum, također poznata kao roseola, trodnevna groznica ili šesta bolest je uzrokovana virusom koji pogađa djecu...

Knjiga o načinu borbe

Evo o čemu govori Knjiga o načinu borbe! Razlog za pisanje ove knjige "The Way To Fight" ili u prevodu Knjiga o načinu borbe je...

Ultrazvuk u bolestima žučnjaka i žučnih vodova

Ultrazvuk u bolestima žučnjaka i žučnih vodova javlja se najčešće kao potreba za dijagnostičkom procjenom. Jedna od vodećih indikacija za pregled trbuha ultrazvukom jest potreba...

Psorijatični artritis – uzrok, simptomi i liječenje

Što je psorijatični artritis Psorijatični artritis je oblik artritisa koji pogađa osobe s psorijazom i karakterizira ga pojava sivkastih, ljuskavih lezija. Procjenjuje se da oko 8% ljudi s psorijazom...

možda te zanima