Šta je bonitet?

Bonitet je pojam latinskog porekla, nastao od latinske reči bonitas / bonus, što u prevodu znači – dobar, vredan, kvalitetan, valjan, a ujedno predstavlja i skup osobina jednog subjekta.

Podrazumeva formalno i materijalno svojstvo subjekata koje ga čine sigurnim dužnikom, i kada se radi o banci (u koju se ulažu sredstva) i kada se radi o preduzeću (kome se daje kredit i slično).

Tumači se i kao – unutrašnja vrednost, trgovinska platna sposobnost, sigurnost određenog potraživanja, sposobnost plaćanja i davanja kredita i sl. Suprotan pojmu boniteta je pojam veriteta.

Posmatra se sa dva aspekta, užeg i šireg. Posmatrajući bonitet sa užeg aspekta, on predstavlja kreditnu sposobnost i likvidnost preduzeća, a sa šireg aspekta predstavlja sveukupnu poziciju koja se sastoji od: organizacione, finansijske i kadrovske strukture, pozicije na tržištu, poslovne reputacije i perespektive, razvojnih programa i slično. Pokazatelji boniteta se dele u dve osnovne grupe:

  • kvalitativne pokazatelje (osnovna delatnost, položaj na tržištu, menadžment, IT opremljenost i sl.) i
  • kvantitativne pokazatelje (finansijski i imovinski položaj preduzeća).

Bonitet preduzeća

Prema definiciji, bonitet preduzeća podrazumeva ocenu likvidnosti i kreditne sposobnosti određene kompanije, tj. preduzeća, odnosno obuhvata celokupnu ocenu koja je zasnovana na analizi završnog računa i situacije kompanije.

Kvizovi na internetu igrajte na Neznase.ba.

Takođe, preduzeća obuhvata i ocenu vrednosti nastupanja insolventnosti određene kompanije, tj. preduzeća u budućnosti. To se odnosi i na ocenu ekonomskih pojava u preduzeću, unutrašnje vrednosti i slično.

Ocena se često ravna i poistovećuje sa ocenom likvidnosti i kreditne sposobnosti preduzeća.

Osnovni elementi pri utvrđivanju kreditne sposobnosti preduzeća su analiza stanja i kretanja prihoda i vertikalna i horizontalna struktura imovine i kapitala preduzeća.

Ocena se zasniva na oceni solventnosti i sastoji se od kvantitativnih informacija, a u proširenu ocenu spadaju: brzi test (quick test), Altmanov model i kredit – scoring.

bonitet
bonitet

Takođe, ocena se zasniva i na oceni potencijala, u kojoj se polazi od analize završnih računa i korišćenjem prognoza se otkrivaju slabe i jake strane određene kompanije, koje su vidljive u njegovim završnim računima.

Analiza bilansa dovodi do analize boniteta preduzeća. Ona se zasniva na osnovnim finansijskim izveštajima, na bilansu stanja i bilansu uspeha, koji su istovremeno i predmet analize određenog preduzeća.

U bankarskom poslovanju

U bankarskom poslovanju, generalno predstavlja – sposobnost plaćanja, kao i sposobnost klijenta da ispuni svoje finansijske obaveze (kada je u pitanju kredit, to je sposobnost redovnog otplaćivanja).

Osim finansijskih primanja osobe koja potražuje kredit banci, na bonitet utiču i starost klijenta, pol, imovinsko stanje, bračno stanje, broj dece i slično. Utiče i na visinu kamatne stope, tj. ako klijent, odnosno potražilac kredita dokaže da ima visok bonitet, steći će uslove za nižu kamatnu stopu.

Koliko je koristan ovaj članak?

Kliknite na zvjezdicu da biste je ocijenili!

Prosječna ocjena / 5. Brojanje glasova:

Još uvijek nema glasova. Ocijenite prvi!

Pošto vam se svidio članak molimo da ga podijelite!

Podijelite sa prijateljima!

Žao nam je što vam se nije svidio sadržaj. Možete li nam reći zašto?

Pomozite nam da unaprijedimo sadržaj!

Recite nam kako možemo unaprijediti ovaj sadržaj

drugi upravo čitaju

možda te zanima