Lista svih stvari koje su potrebne da ponesete u porodilište
Jedan od najljepših perioda za bilo koju ženu zasigurno je trudnoća. Vrijeme kada se posvećujete sebi, svojoj bebi i porodici. Priprema za porodilište mora biti spremna jer nikada ne znate tačno kada ćete morati u bolnicu.
Za svaku ženu iskustvo u trudnoći se razlikuje jer ipak nismo svi isti pa tako ni naša tijela. Pojedinim budućim majkama savjetuje se da miruju zbog rizične trudnoće.
Kada je riječ o simptomima trudnoće najčešći su:
- Izostanak mjesečnice
- Povraćanje
- Mučnine
- promjene raspoloženja
- osjetljive grudi
- probavni problemi
- osjetljivost na određene mirise
- povećan apetit
Postoji još simptoma ali ovo su najčešći i u većini slučajeva najtačniji pokazatelji da je žena ostala u drugom stanju.
Trudnoća traje 9 mjeseci tj. 40 sedmica. U tom periodu simptomi će se zasigurno mijenjati jer ipak u vama raste maleno biće.
Vaše tijelo prolazi kroz velike promjene
Vaše tijelo prolazi kroz veliku promjenu i to je sasvim prirodna stvar. Nekim trudnicama će više oticati noge, dok će drugima brže rasti kosa itd. Dakle, svi smo različiti i naša tijela drugačije reaguje na veliku promjenu.
Posebno karakteristična je 21. sedmica trudnoće jer tada možete osjetiti povremena stezanja maternice koje se nazivaju Braxton – Hicksove kontrakcije.
One pripremaju vaše tijelo i maternicu za porođaj , bezbolne su i ne traju mnogo. Kontrakcije prestanu kada promjenite položaj tijela npr. sjednete ili ustanete.
U ovom periodu započinje rad probavnog sistema kod bebe. Uvježbava se tako što djete guta plodnu vodu.
Zbog sve većeg stomaka moguće je da će doći do iritacije kože i njenog istezanja. Stoga, preporučuje da redovno njegujete vaše tijelo sa uljima, balzamima ili losionima za tijelo.
Iskoristite priliku da ovo vrijeme bude samo za vas i brigu o vašem tijelu. Više studija je pokazalo da njega tijela pomaže da se opustite i riješite stresa i nervoze.
Drugo stanje trebate cijeniti jer je to period kada se vaš čitav način života mijenja. Koliko god je moguće narednih 9 mjeseci posvetite sebi i vašoj bebi. Pripremajte sve potrebne stvari za bebu poput odjeće, kolica za bebe, krevetića, auto sjedalice itd.
Kupovina svih potrebnih stvari zasigurno će biti zanimljiva za vas. Stoga, opustite se i uživajte što više.
Kako se pripremiti za porodilište ?
Kako mjeseci prolaze tako će se sve više približiti vaš porođaj. On se nikada ne može u potpunosti predvidjeti. Nekada će se beba poroditi prije termina, a nekada poslije.
Važno je da na vrijeme budete spremni za porodilište. Vaša torba treba biti spremna u potpunosti sa svim šotrebnim stvarima za vas i bebu.
Torba za bebu:
- torba za pelene
- pelene
- vlažne maramice i blazinice
- krema za pelensko područje
- sterilne komprese za pupak
Torba za porodilište
- plan poroda
- zdravstvena iskaznica i trudnička knjižica
- ako je potrebno – potvrda o pohađanju trudničkog tečaja za partnera
- dioptrijske naočale, ako ih nosite
- pribor za osobnu higijenu – mala pakiranja za putovanje: dezodorans, šampon za kosu, gel za tuširanje, četkica i pasta za zube, balzam za usne, krema za lice i češalj za kosu
- gumice za kosu
- topli kućni ogrtač
- 2-3 para čarapa protiv klizanja za hodanje po hodnicima prije i nakon poroda
- papuče
- vodu i grickalice
- bombone bez šećera za ovlaživanje usta u trudovima
- boca vode
- mobitel i punjač
- torba s rezervnom odjećom
- vateni ili platneni ulošci
- jednokratne gaćice
- spavaćica s gumbima na prednjoj strani
- udobna trenerka i majica
- grudnjak za dojenje
- jastučići za dojke
- japanke ili natikače za tuširanje
- mali i srednji ručnici
- WC papir
- časopis ili knjiga
- bočica za pranje međice (tzv peri-bottle)
- mali fen za kosu
Ne zaboravite spakovati odjeću koju ćete obući vi i beba prilikom izlaska iz porodilišta. Za novopečene mame preporučuje se da spakujete odjeću koju ste nosili u petom ili šestom mjesecu trudnoće.
S obzirom da je potrebnom dosta stvari ponijeti u porodilište kako bi imali sve što vam je potrebno važno je da na vrijeme počnete sa pripremama i pakovanjem. Sretno!