back to top

Što su petehije i koliko su opasne

Prema definiciji, petehije se pojavljuju na koži kao crvenkaste mrlje veličine između 1 i 4 mm. Većina ljudi ih u početku doživljava kao vrstu osipa.

Na prvi pogled može izgledati kao crvenilo kože, ali ako se bolje pogleda, uglavnom se razlikuje od kožnih bolesti. Obično se pojavljuju na rukama, licu, vratu, nogama i trbuhu.

Iako su u većini slučajeva dobroćudni, ne uzrokuju svrbež ili bol, mnogi ne razumiju uzrok njihovog nastanka.

Što je razlog njihovog pojavljivanja na koži? Vene i kapilare koje dovode krv u sve dijelove našeg tijela prilično su krhke, mogu s vremena na vrijeme puknuti iz mnogo razloga, zbog čega iz njih curi krv.

Što su petehije i koliko su opasne
Što su petehije i koliko su opasne

To stvara potkožne crvene mrlje zvane petehije. Prepoznaju se na sljedeći način: obično se pojavljuju u grozdovima, nema svrbeža, bezbolni su na dodir, boja varira od crvenkaste, plavkastoljubičaste, do tamno smeđe.

Promjena boje je uzrokovana razgradnjom crvenih krvnih stanica i hemoglobina.

Mogu nastati zbog lakših mehaničkih ozljeda, na pr. kod nošenja teške torbe na ramenu gdje se vrši pritisak vide se mrlje na koži, kada je grudnjak jako zategnut, zbog povraćanja, napora nakon poroda.

Petehije – simptomi i uzrok

Kada je riječ o uzrocima petehije oni mogu biti različiti. Prije svega, može biti veliki teret zbog jakog kašlja koji može uzrokovati pojavu u vratu i licu.

Ne treba zanemariti ni činjenicu da se ove sitne crvenkaste mrlje povezuju s nedostatkom vitamina B, vitamina E i vitamina C. Također, njihova pojava povezana je s alergijskom reakcijom na određene lijekove.

Neki od glavnih uzroka petehija su infekcije uzrokovane virusima (mononukleoza, citomegalovirus, denga groznica, žuta groznica), zatim bakterijske infekcije (endokarditis, šarlah), smanjen broj trombocita, autoimune bolesti, sepsa, leukemija.

U slučaju visoke temperature mogući uzroci su određene infekcije, virusi i bolesti. Tako mogu biti pokazatelj ozbiljnijih zdravstvenih problema vezanih uz bolesti cirkulacije i jetre.

Neki drugi mogući uzroci su ugrizi insekata, ozljede, manji udarci.

Baš kao i modrice koje se pojavljuju na koži, petehije s vremenom nestaju i mijenjaju boju. Ali u slučaju da se ne povuku, tada je preporučljivo otići liječniku kako bi se utvrdio pravi uzrok njihova nastanka.

Što su petehije i koliko su opasne
Petehije - uzrok, simptomi, liječenje

Kako se liječe petehije

Vrijeme koje je potrebno da nestanu ovisi o uzroku. Ako se utvrdi da nisu uzrokovani ozbiljnim stanjem, odnosno određenom bolešću, infekcijom ili virusom, tada se preporučuje korištenje hladnih obloga i stavljanje leda na zahvaćeno mjesto.

Kada su posljedica određenog lijeka, onda će nestati s kože ako se terapiju zamijeni drugom. U slučaju bakterijske infekcije obično se koristi uporaba protuupalnih lijekova i antibiotika.

Postoje određene bolesti koje uzrokuju stvaranje petehija kao početne manifestacije.

Nakon što liječnik pregleda zahvaćeno područje, radi se krvna pretraga te se laboratorijskim pretragama može utvrditi pravi uzrok petehija.

Sve dodatne pretrage urina rade se radi detaljnijeg pregleda.

Nakon što liječnik prepiše odgovarajući način liječenja, potrebno ga je pratiti i redovito provjeravati jesu li petehije nestale.

Ako primijetite da se pojavljuju šire petehije, imate temperaturu, pogoršavaju se ostali simptomi, ne možete disati, imate ubrzan rad srca, pospanost, promjene u otkucaju srca, modrice po tijelu, potražite hitnu liječničku pomoć.

Petehije su male crvene, ljubičaste ili smeđe točkice koje se pojavljuju na koži kao rezultat krvarenja pod kožom. Te točkice su veličine glave pribadače i ne mijenjaju boju ili oblik kada se pritisnu. Iako petehije same po sebi nisu bolest, mogu ukazivati na različite medicinske uvjete, od blagih do ozbiljnih. Liječenje petehija prvenstveno se fokusira na adresiranje osnovnog uzroka, stoga je važno razumjeti uzroke i mogućnosti liječenja ovog stanja.

Što su petehije i koliko su opasne
Petehije - uzrok, simptomi, liječenje

Uzroci petehija

Petehije se mogu pojaviti iz različitih razloga, uključujući:

  1. Fizička trauma: Jake fizičke aktivnosti, napinjanje ili povrede mogu uzrokovati pucanje kapilara i pojavu petehija.
  2. Infekcije: Neke virusne i bakterijske infekcije, poput mononukleoze, endokarditisa ili meningitisa, mogu uzrokovati petehije.
  3. Lijekovi: Određeni lijekovi, poput antikoagulansa, antibiotika ili steroida, mogu povećati rizik od krvarenja pod kožom.
  4. Autoimuni poremećaji: Bolesti poput lupus, reumatoidni artritis ili trombocitopenična purpura mogu utjecati na krvne žile i uzrokovati petehije.
  5. Krvni poremećaji: Anemija, leukemija ili drugi poremećaji krvi mogu utjecati na broj ili funkciju trombocita i rezultirati krvarenjem pod kožom.

Dijagnostika petehija

Dijagnosticiranje petehija obično uključuje fizički pregled i detaljnu anamnezu. Liječnik može tražiti testove krvi, uključujući broj trombocita, funkciju zgrušavanja krvi i druge parametre, kako bi utvrdio uzrok. U nekim slučajevima, može biti potrebna biopsija kože ili drugi specijalizirani testovi.

Liječenje petehija

Liječenje petehija ovisi o njihovom uzroku. U blagim slučajevima, petehije mogu nestati same od sebe, ali u ozbiljnijim slučajevima, potrebno je liječiti temeljni uzrok.

  1. Liječenje fizičke traume:
    • Ako su petehije uzrokovane fizičkom traumom, poput intenzivnog napora ili povrede, odmor i izbjegavanje aktivnosti koje uzrokuju naprezanje mogu pomoći.
    • Hladni oblozi mogu smanjiti upalu i ublažiti simptome.
  2. Liječenje infekcija:
    • Ako su petehije uzrokovane bakterijskom infekcijom, poput endokarditisa ili meningitisa, antibiotici su potrebni za liječenje infekcije.
    • Za virusne infekcije, liječenje je obično simptomatsko, a tijelo će se s vremenom boriti protiv virusa.
  3. Liječenje lijekovima:
    • Ako su petehije posljedica nuspojava lijekova, liječnik može prilagoditi dozu ili promijeniti lijek.
    • Važno je ne prekidati uzimanje lijekova bez savjetovanja s liječnikom.
  4. Liječenje autoimunih poremećaja:
    • Autoimuni poremećaji koji uzrokuju petehije, poput trombocitopenične purpure ili lupus, mogu se liječiti lijekovima koji suzbijaju imunološki sustav ili potiču stvaranje trombocita.
  5. Liječenje krvnih poremećaja:
    • Krvni poremećaji koji uzrokuju petehije, poput leukemije ili anemije, zahtijevaju specifično liječenje, uključujući kemoterapiju, transfuzije ili druge terapije.

Praćenje i prevencija petehija

Nakon što se petehije liječe, važno je pratiti simptome i spriječiti njihovo ponovno pojavljivanje. To može uključivati:

  1. Pravilno upravljanje osnovnim stanjem:
    • Redoviti posjeti liječniku i praćenje stanja poput autoimunih poremećaja ili krvnih poremećaja može pomoći u sprječavanju ponovnog pojavljivanja petehija.
  2. Izbjegavanje traumatskih aktivnosti:
    • Ako su petehije uzrokovane fizičkim naporom, smanjenje aktivnosti koje uzrokuju naprezanje može pomoći u prevenciji.
  3. Izbjegavanje lijekova koji mogu uzrokovati petehije:
    • Ako su petehije povezane s određenim lijekovima, liječnik može preporučiti alternativne lijekove ili prilagoditi dozu kako bi se smanjio rizik.

Kada potražiti liječničku pomoć

Ako se petehije pojavljuju bez očitog uzroka, šire se ili su praćene drugim simptomima poput groznice, bolova u zglobovima, umora ili krvarenja, važno je potražiti liječničku pomoć. Ovo može ukazivati na ozbiljniji problem koji zahtijeva liječenje.

Zaključak

Petehije su znakovi krvarenja pod kožom koji mogu biti uzrokovani različitim stanjima, od blagih do ozbiljnih. Liječenje petehija usmjereno je na rješavanje osnovnog uzroka, a može uključivati odmor, antibiotike, prilagodbu lijekova ili specifične terapije za autoimune ili krvne poremećaje. Pravilno liječenje i praćenje mogu pomoći u sprječavanju ponovnog pojavljivanja petehija i poboljšanju kvalitete života.

Preporučujemo da pročitate:

drugi upravo čitaju

Lordoza kralježnice – uzrok, simptomi i liječenje

Što je lordoza i koji su uzroci Lordoza je iskrivljenje kralježnice a može se pojaviti u donjem dijelu leđa, lumbalna, te na vratnom dijelu kralježnice...

Salmoneloza – uzrok, simptomi, liječenje

Salmoneloza – uzrok Česta bakterijska bolest koja zahvaća crijevni trakt jest infekcija bakterijom salmonele ili salmoneloza. Bakterije salmonele žive u ljudskim i životinjskim crijevima te se izlučuju...

Exanthema subitum (trodnevna groznica) – uzrok, simptomi, liječenje

Exanthema subitum – trodnevna groznica ili šesta bolest Exanthema subitum, također poznata kao roseola, trodnevna groznica ili šesta bolest je uzrokovana virusom koji pogađa djecu...

Knjiga o načinu borbe

Evo o čemu govori Knjiga o načinu borbe! Razlog za pisanje ove knjige "The Way To Fight" ili u prevodu Knjiga o načinu borbe je...

možda te zanima