Hipersomnija – uzrok
Hipersomnija je stanje kada niste u mogućnosti ostati budni tijekom dana. U većini slučajeva uzrok joj je nepoznat.
U ovom stanju može vam se iznenada dogoditi jaka potreba za spavanjem, to je potencijalno opasno ako se to dogodi za vrijeme posla ili u vožnji.
Ovom stanju često trebaju tjedni ili mjeseci da se razvije. Općenito je prihvaćeno da postoje 2 tipa hipersomnije, primarna i sekundarna. Sekundarna se uglavnom događa zbog poznatih uzroka.
Neki od njih izazvani su zdravstvenim stanjem, mnoge bolesti mogu uzrokovati ovakvo stanje ali također i ozljede glave, tumori i bolesti živčanog sustava.
Može se razviti i zbog određenih lijekova ili kao posljedica uzimanja alkohola i opijata ili jednostavno nedovoljnog spavanja.
Primarna se gleda kao stanje za sebe i dijeli se na 4 tipa; narkolepsija tipa 1, kod koje su česte halucinacije i paraliza u snu, narkolepsija tipa 2, koja se obično razvija u adolescenciji, Klein-Levin sindrom te idiopatska hipersomnija.
Hipersomnija – simptomi
Simptomi i znakovi koji upućuju na to da je vaš problem hipersomnija su brojni; čest i ponavljajući osjećaj pospanosti tijekom dana, previše spavanja nakon kojeg i dalje ne možete zadržati budnost tijekom dana, teško buđenje ujutro ili nakon popodnevnog odmora oz osjećaj zbunjenosti, dnevno drijemanje vas ne osvježava, anksiozni ste i razdražljivi, imate osjećaj nemira, smanjenu energiju, probleme s pamćenjem i koncentracijom, gubitak apetita, glavobolje i halucinacije.
Hipersomnija češće pogađa žene od muškaraca te se procjenjuje da pogađa oko 5% stanovništva. Uglavnom se utvrđuje od 17. do 24. godine života.
Ljudi koji pate od ovog stanja zaspat će nekoliko puta tijekom dana te tako utjecati na svoju sposobnost rada i općenito smanjiti kvalitetu života, kao i na sigurnost, zbog povećane mogućnosti nezgoda.
Također, smanjuje se i mogućnost normalne društvene interakcije.
Danas postoji nekoliko načina liječenja ovog stanja i svakako je potrebno obratiti se liječniku te dobiti stručnu pomoć u slučaju da patite od nekih od ovih simptoma.
Hipersomnija – liječenje
Kako se hipersomnija liječi najviše ovisi o uzroku samog stanja. Postoji nekoliko pristupa liječenju od kojih je jedan lijekovima koji će vas držati budnima tijekom dana.
Kod ovih je lijekova važno pratiti svakodnevno stanje kako bi se što bolje odredila doza ili promijenio lijek ako se ukaže potreba.
Zbog toga je važno raditi redovne liječničke kontrole jer tako liječnik utvrđuje djeluje li vaša terapija te ju može bolje prilagoditi vašem stanju.
Promjene u načinu života također su jedan od načina kojim se liječi hipersomnija. Promjene koje možete sami uvesti mogu spriječiti potencijalne ozljede i nesreće koje vam se mogu dogoditi.
Pokušajte ići na spavanje uvijek u isto vrijeme, u prozračnoj, udobnoj, tihoj i tamnoj prostoriji. Nekoliko prije spavanja pokušavajte izbjeći kavu, čaj, kolu, čokoladu i druge proizvode koji sadrže kofein.
Izbjegavajte duhanske proizvode jer je nikotin također stimulant. Izbjegavajte rad noću ili poslove koji uključuju upravljanje teškim strojevima.
Pomoći vam može i razgovor s psihologom ili savjetnikom te nekom od grupa potpore.
Liječenje hipersomnije zahtijeva sveobuhvatan pristup, koji može uključivati promjene u načinu života, farmakološku terapiju i psihološku podršku.
Dijagnostika i procjena
Prvi korak u liječenju hipersomnije jest točna dijagnoza, koja može biti izazovna zbog sličnosti simptoma s drugim poremećajima spavanja.
Dijagnostički postupak uključuje detaljan razgovor o simptomima, medicinskoj povijesti, pregled načina života i spavanja, kao i razne testove kao što su polisomnografija (test koji snima biološke promjene tijekom spavanja) i Multiple Sleep Latency Test (MSLT), koji mjeri brzinu usnivanja pacijenta u kontroliranim uvjetima.
Promjene u načinu života
Promjene u načinu života igraju ključnu ulogu u upravljanju hipersomnijom. Ove promjene uključuju uspostavljanje redovitog rasporeda spavanja, izbjegavanje alkohola, nikotina i kofeina prije spavanja, te održavanje zdravog načina života s redovitom tjelesnom aktivnošću i uravnoteženom prehranom.
Također, važno je educirati pacijente o važnosti redovitog i kvalitetnog noćnog spavanja te kako upravljati faktorima koji mogu ometati spavanje.
Farmakološka terapija
Ako promjene u načinu života nisu dovoljne za upravljanje simptomima hipersomnije, može se razmotriti farmakološka terapija. Stimulansi kao što su modafinil i armodafinil često se propisuju za smanjenje dnevne pospanosti i poboljšanje budnosti.
U nekim slučajevima mogu se koristiti i tradicionalniji stimulansi kao što su amfetamini. Osim stimulansa, u nekim slučajevima mogu se koristiti i antidepresivi, osobito ako se hipersomnija javlja u kombinaciji s depresijom ili drugim emocionalnim poremećajima.
Psihološka podrška i terapije
Pored medicinskog tretmana, psihološka podrška također može biti korisna u liječenju hipersomnije.
Psihoterapijski pristupi, kao što su kognitivno-bihevioralna terapija, mogu pomoći pacijentima da razviju strategije za upravljanje simptomima i poboljšanje kvalitete života.
Grupna terapija i podrška mogu također pružiti dodatnu emocionalnu podršku i omogućiti pacijentima da dijele iskustva i strategije za upravljanje stanjem.
Preporučujemo da pročitate:
- Lordoza kralježnice – uzrok, simptomi i liječenje
- Salmoneloza – uzrok, simptomi, liječenje
- Exanthema subitum (trodnevna groznica) – uzrok, simptomi, liječenje
- Tireotropni hormon (TSH) povišen ili snižen – uzrok, simptomi, liječenje
- Poremećaj prilagodbe – Sve što trebate znati
- Stalno podrigivanje – šta uzrokuje i kako se lijeći